Täielik juhtum uutele ja juba kogenud laenuvõtjatele

Käesolev artikkel on suunatud nii algajatele kui ka kogenud laenuvõtjatele, kes soovivad saada paremaid tingimusi ja leida endale sobivaim laenuandja.

Lühike sisukord:

 1. Laenu tüübid
 2. Laenuvõtmise protsess
 3. Laenuandjad Eestis
 4. Laenu taotlemise näpunäited
 5. Korduma kippuvad küsimused

1. Laenu tüübid

Laenuturul on mitmesuguseid laenuliike, mis sobivad erinevatele vajadustele ja eesmärkidele. Siin on mõned levinumad laenutüübid:

 • Tarbimislaen – laen, mida saab kasutada mistahes eesmärgil, nagu auto ostmine, reisimine või kodu remontimine.
 • Kinnisvaralaen – laen, mida kasutatakse kinnisvara ostuks või ehitamiseks.
 • Kiirlaen – väikese summa ja lühikese tagasimakseperioodiga laen, mis väljastatakse kiiresti ja ilma paljude tingimusteta.
 • Autolaen – spetsiaalselt auto ostuks mõeldud laen.
 • Õppelaen – laen, mis on mõeldud õppemaksu, õppevahendite ja muude õppimisega seotud kulutuste katmiseks.

2. Laenuvõtmise protsess

Laenuvõtmise protsess võib olla lihtne, kui teate, millised sammud tuleb läbida. Siin on peamised etapid:

 1. Laenu tüübi valimine – otsustage, millist laenu soovite võtta ja millistel tingimustel.
 2. Laenuandja otsimine – uurige erinevaid laenuandjaid, nende tingimusi ja intressimäärasid.
 3. Laenu taotlemine – täitke laenutaotlus ja esitage vajalikud dokumendid (nt isikut tõendav dokument, sissetulekute tõend jne).
 4. Laenu heakskiitmine – oodake laenuandja otsust, kas nad on valmis teile laenu andma.
 5. Laenu lepingu allkirjastamine – kui teie laen on heaks kiidetud, peate allkirjastama lepingu, mis kirjeldab laenu tingimusi, intressimäärasid ja tagasimaksegraafikut.
 6. Laenusumma kättesaamine – pärast lepingu allkirjastamist kannab laenuandja laenusumma teie pangakontole.
 7. Laenu tagasimaksmine – hakake laenu tagasi maksma vastavalt lepingus sätestatud tingimustele ja tagasimaksegraafikule.

3. Laenuandjad

Laenuturul on mitmeid erinevaid laenuandjaid, sealhulgas panku, krediidiühistuid ja eraettevõtteid. Mõned tuntumad laenuandjad on:

 1. SEB – suur pank, mis pakub erinevaid laenutooteid, nagu eluasemelaenud, tarbimislaenud ja õppelaenud.
 2. Swedbank – teine suur pank Eestis, mis pakub samuti mitmesuguseid laenutooteid.
 3. LHV Pank – Eesti pank, mis pakub erinevaid laenutooteid ja finantseerimisvõimalusi.
 4. Coop Pank – Eesti krediidiühistu, mis pakub laenuvõimalusi nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.
 5. Credit24 – eraettevõte, mis pakub kiirlaene ja tarbimislaene.

Laenuandjate valimisel on oluline võrrelda nende intressimäärasid, lepingutingimusi ja muid laenutingimusi, et leida endale sobivaim variant.

4. Laenu taotlemise näpunäited

Laenu taotlemisel on oluline järgida mõnda põhireeglit, et suurendada oma võimalusi heakskiidu saamiseks ja soodsamate tingimustega laenu saamiseks:

 • ???? Hoolikalt täitke laenutaotlus – veenduge, et kõik andmed on täpsed ja täielikud.
 • ???? Võrrelge erinevate laenuandjate pakkumisi – võtke aega, et uurida erinevaid laenuandjaid ja nende tingimusi, et leida endale sobivaim variant.
 • ???? Hinnake oma võimet laenu tagasi maksta – enne laenu taotlemist veenduge, et teil on piisavad sissetulekud laenu tagasimaksmiseks.
 • ???? Lugege lepingutingimusi hoolikalt – enne lepingu allkirjastamist veenduge, et olete kõigist tingimustest aru saanud ja nendega nõus.
 • ???? Parandage oma krediidiskoori – kõrgem krediidiskoor suurendab teie võimalusi saada laenu soodsamatel tingimustel. Maksehäireid vältides ja oma võlgade ajakohastamisega parandate oma krediidiskoori.
 • ???? Küsige nõu spetsialistidelt – kui olete laenuprotsessi osas kõhklev või soovite rohkem teavet, ärge kartke pöörduda finantsnõustaja või laenuandja poole.

5. Korduma kippuvad küsimused

Lõpetuseks toome välja mõned korduma kippuvad küsimused, mis võivad teid laenude teemal aidata:

 • Kui kiiresti saan laenu? – Laenu saamise kiirus sõltub laenu tüübist, taotluse täielikkusest ja laenuandjast. Kiirlaenud väljastatakse tavaliselt mõne tunni jooksul, samas kui suuremate laenude puhul võib see võtta mitu päeva kuni nädalani.
 • Kui palju laenu saan? – Laenusumma sõltub teie sissetulekust, krediidiskoorist ja laenuandja nõuetest. Tavaliselt ei tohi laenusumma olla suurem kui 40-50% teie sissetulekust.
 • Kas mul on vaja tagatist? – See sõltub laenu tüübist ja laenuandjast. Mõned laenud (nt kinnisvaralaenud) nõuavad tagatist, teised aga mitte (nt tarbimislaenud).
 • Mis juhtub, kui ma ei suuda laenu tagasi maksta? – Kui teil tekib raskusi laenu tagasimaksmisega, on oluline kohe laenuandjaga ühendust võtta ja selgitada olukorda. Võimalik, et saate kokku leppida uues tagasimaksegraafikus või leida muid lahendusi.

Kokkuvõtteks

Laenude teema on mitmekülgne ja võib algul tunduda keeruline, kuid õige teabe ja strateegiaga saate leida endale sobiva laenu ja laenuandja. Loodame, et käesolev blogipostitus aitab teil laenuturul paremini orienteeruda ja teeb laenuvõtmise protsessi lihtsamaks. Edu teie laenuotsingutes!